ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

CHRÁPÁNÍ A JEHO PŘÍČINY

Přibližně jeden z pěti dospělých lidí chrápe. Chrápání je dýchání způsobem, při němž se tzv. měkké patro v dutině ústní chvěje a vydává chrčivý zvuk.

Příčiny chrápání

Příčinou může být tzv. spánková apnoe, kdy postižený ve spánku nedýchá někdy až 90 vteřin. V důsledku toho má tělo nedostatek kyslíku a produkuje nadměrné množství adrenalinu. To pak může mít za následek vysoký krevní tlak, větší riziko onemocnění anginou pectoris a srdeční obtíže. Příčina chrápání může být i ve velkých krčních mandlích nebo ve velkém kořeni jazyka. Obě tyto varianty se dají léčit operativně. V poslední době je velmi využívaná operace laserem. Zákrok trvá jen několik minut a jeho bolestivost je srovnatelná s bolestí při angíně. Cena takové "úpravy" se pohybuje mezi 4 500 až 8 500 Kč podle toho, která část dutiny ústní je příčinou chrápání.

Mezi další významné příčiny chrápání patří obezita, nadměrné pití alkoholu, kouření a nedostatek tělesného pohybu.

 

Jak přestat budit sousedy

Snažte se usínat s klidnou, nerozrušenou myslí. Další triky pro zmírnění nebo zabránění chrápání:

 

- shoďte přebytečná kila

- večer jezte nejméně tři hodiny před spaním

- choďte spát a vstávejte každý den přibližně ve stejnou dobu

- podložte knihami čelo postele tak, aby se zvedlo o 7 až 10 cm.

- při nachlazení nebo alergické rýmě kloktejte před spaním studenou vodou s kapkou mátového oleje. Máta působí velmi příznivě na na dýchací cesty.

 

K tomu vám může napomoci třeba meditace. Před spaním pohodlně rozhoďte ruce a celkově se uvolněte. Postel by měla být spíše tvrdá a rovná. Kontrolujte se, aby vaše dýchání bylo pomalé a rytmcké. Soustředění se na pravidelné dýchání vám pomůže vypudit z mysli všechno nepatřičné. Je-li příčinou obezita nebo kouření, omezte množství spotřebovaného alkoholu a cigaret. Příčinou chrápání může být i prosté spaní na zádech, neboť tehdy jazyk a čípek blokují hrtan. Usínat v jiné poloze se můžete naučit tak, že si připevníte dozadu za kabátek pyžama nějaký předmět, třeba malý gumový míček. Ten vám ulehnout na záda jednoduše nedovolí.

- muži - problém chrápání je postihuje třikrát více než u žen

- lidé středního věku a starší

- lidé s nadváhou, neboť tuk kolem hrtanu zužuje dýchací cesty a podporuje dýchání ústy.

- kuřáci; kouření dráždí nos a krk a způsobuje opuchnutí sliznice a člověk má opět tendenci dýchat ústy

- lidé, kteří pijí alkohol před spaním. Alkohol uvolňuje krční a čelistní svaly a podporuje dýchání ústy.


« zpět na seznam článků

Aktuality

08.02 2023

Ideálním řešením spaní do malých interiérů je rozkládací postel Duovita

Rozkládací postel Duovita představuje řešení spaní do malých interiérů. Ve dne plní postel funkci sedačky a v noci po roztažení poslouží jako plnohodnotné dvojlůžko.

05.10 2022

Dřevěná postel Lavana

Podzimní novinkou výrobce Ahorn je dvoulůžková postel z masivu Lavana. Pokud hledáte kvalitní masivní postel vyrobenou z masivu, je postel Lavana určena právě Vám.

07.09 2021

Našeptávač platných adres

Velmi si vážíme vaší přízně a důvěry a je pro nás velkým závazkem vám nabízet služby, které vám zlepší radost z nakupování v našem e-shopu. Proto jsme do našeho e-shopu Rosty.cz implementovali "Aktuální našeptávač platných adres". Věříme, že vám tato služba zlepší zadávání adres a hlavně kontrolu platné adresy.