ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

ROŠTY DO POSTELE. JAK VYBÍRAT?

Jak vybrat správné rošty do postele ? 

Aby matrace mohla šetřit Vaše zdraví, musí ležet na tom správném roštu. Jinak hrozí, že nebudete mít užitek ani z jednoho.

Odborníci tvrdí, že zatímco životnost matrace je asi deset let, pak je třeba matraci vyměnit, kvalitní rošt může vydržet i celý život. Na dvojlůžko širší než 140 centimetrů budete potřebovat dva rošty a dvě matrace. Je to výhodnější, protože až se některá část postele opotřebuje, výměna vyjde levněji.

Rošt přebírá od matrace zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. Pokud je však matrace silnější, na rošt moc práce nezbude, protože většinu váhy rozprostře sama. Velice důležitý rošt naopak bývá, je-li matrace slabší než sedm centimetrů.

Na rozdíl od plných či děrovaných desek v rámech postelí odvádí rošt vlhkost, čímž se lůžko spolehlivě odvětrává. Jinak v matraci vzniká ideální prostředí pro plísně a roztoče.

Rošt může být pevný laťkový, nebo složený z pružných lamel.

Pevné, laťkové rošty se většinou vyrábějí ze smrkového dřeva. Nejlépe se hodí pod pěnové matrace s vyšším jádrem. Nebo pod matrace s pružinovou kostrou či taštičkovými pružinami, protože ty se dobře tvarují, ovšem mezery mezi latěmi nesmějí být větší než čtyři centimetry. Jsou-li latě od sebe vzdálené více než šest centimetrů, může se jakýkoli typ matrace deformovat. 

Vybrat si můžete pevné, polohovací nebo motorové lamelové rošty

Lamelové rošty rozdělujeme na pevné, polohovací a elektrické. Lamelové rošty mívají rám a k němu přichycené lamely. Větší počet je výhodnější, protože rošt musí být dostatečně odolný a matrace se nesmějí prohýbat. Kvalitní rošt by měl mít alespoň 28 pružných lamel.

Lamely mohou být různě široké, v odlišných vzdálenostech od sebe. Vyrábějí se z březového či bukového dřeva nebo z umělých materiálů. Lamely by měly pružit. Je lepší zvolit kvalitnější rošt s větším množstvím pružně uchycených lamel.

Lamely ve výkyvných plastových nebo kaučukových pouzdrech mohou reagovat na zatížení, které matrace nevyrovná. Tím jí pomáhají a prodlužují její životnost. Podle toho, jak je zatížíte, se lamely v kloubech pohybují a natáčejí, čímž se přizpůsobují tvaru těla. Některé rošty mívají v bederní oblasti, která je nejvíce namáhaná, zdvojené lamely a na nich posuvné jezdce, jež usměrňují pružnost. Mezi novinky patří lamelové rošty do postele kombinované s umělohmotnými talířky, které zaručují dokonalé přizpůsobení roštu.

Na lamelové rošty - pevné, pružné polohovací i elektrické se hodí latexové matrace (kromě těch vyztužených kokosovláknitou deskou), matrace z líných a studených pěn. Tyto matrace jsou ohebnější a dobře se přizpůsobují tělu.

Pro každého zdravého člověka, který velké problémy s páteří nemá, jsou jako prevence nepolohovací lamelové rošty ideální. Když už má někdo páteř deformovanou, může si rošt nastavit podle potřeby. Kdo je opravdu nemocný a páteř se mu třeba vyboulí, lehce si polohovací rošt zvedne do sedu.

 Při nákupu roštu musíte zohlednit několik aspektů, mezi základní patří:

- vaše hmotnost – nosnost roštů je různá, nejčastěji bývá od 80 – 130 kg,
peníze – záleží na částce, kterou chcete do roštu investovat, ceny roštů se pohybují od cca 1 000,- Kč do cca 18 000,- Kč,
matrace – pokud nebudete kupovat rošt i matraci, ale chcete si ponechat současnou matraci, musíte jí přizpůsobit také rošt. Jiný rošt budete volit pod pružinovou matraci, jiný zase pod matraci latexovou,
- vaše zvyky – pokud si večer rádi v posteli čtete, je vhodné koupit si rošt s polohováním hlavy,
- váš zdravotní stav – zejména starší lidé nebo lidé po operaci ocení elektrický motorový lamelový rošt, který jim zpříjemní a ulehčí pobyt v posteli. Výhodou elektrického motorového roštu je také jednoduchá manipulace pomocí dálkového ovládaní. U lepších elektrických roštů je také pojistka (záložní 9V zdroj), který slouží pro návrat roštu do standardní polohy v případě výpadků el. proudu.

Petra Ševěčková - rosty.cz

Základní lamelový rošt
Základní lamelový rošt
Levný motorový rošt
Levný motorový rošt
Lamelový rošt do 180kg
Lamelový rošt do 180kg
Pevný lamelový rošt
Pevný lamelový rošt
Polohovací lamelový rošt
Polohovací lamelový rošt
Motorový rošt
Motorový rošt

« zpět na seznam článků

Aktuality

08.02 2023

Ideálním řešením spaní do malých interiérů je rozkládací postel Duovita

Rozkládací postel Duovita představuje řešení spaní do malých interiérů. Ve dne plní postel funkci sedačky a v noci po roztažení poslouží jako plnohodnotné dvojlůžko.

05.10 2022

Dřevěná postel Lavana

Podzimní novinkou výrobce Ahorn je dvoulůžková postel z masivu Lavana. Pokud hledáte kvalitní masivní postel vyrobenou z masivu, je postel Lavana určena právě Vám.

07.09 2021

Našeptávač platných adres

Velmi si vážíme vaší přízně a důvěry a je pro nás velkým závazkem vám nabízet služby, které vám zlepší radost z nakupování v našem e-shopu. Proto jsme do našeho e-shopu Rosty.cz implementovali "Aktuální našeptávač platných adres". Věříme, že vám tato služba zlepší zadávání adres a hlavně kontrolu platné adresy.