ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jak na roztoče v posteli

Roztoče najdeme v každé domácnosti. Daří se jim ve vlhkém a teplém prostředí jako jsou například matrace, lůžkoviny, čalouněný nábytek a koberec. Alergie na roztoče patří mezi nejčastější alergie. Nejvíce roztočů a jejich alergenů najdeme z celé domácnosti v posteli, protože roztoči se živí šupinkami kůže, které z nás odpadávají během spánku každý den. 

V posteli mají roztoči ideální klima pro svůj život. Respektive uvnitř matrace a v lůžkovinách. Roztoči pro svůj život potřebují tmu, vlhkost a teplotu mezi 22-26°C. Postel roztočům každou noc vyhříváme vlastním tělem, díky našemu potu mají dostatečnou vlhkost. Odpadávající kůže zase poskytuje roztočům dostatek potravy. Problém nejsou pouze roztoči, ale také jejich výkaly. 

Jak na roztoče v posteli?

Nejlepší způsob jak se roztočů zbavit, je matrace a lůžkoviny pravidelně udržovat a také je měnit. Po nákupu matrace se první roztoči do matrace nastěhují během cca 3 měsíců. Důležitá je proto pravidelná péče o lůžkoviny a matrace. Roztoči nemají rádi zimu ani teplo. 

Důležité v boji proti roztočům je pravidelné větrání. Roztoči nemají rádi teplo, slunce a sucho (relativní vlhkost pod 50%). ideální je jednou za čas matrace a lůžkoviny svléknout z povlečení (které mezitím vypereme), matrace povysavat a vyklepat, stejně tak jako peřiny. Roztoče zničí praní ve vodě nad 60°C po dobu jedné hodiny. Proto povlečení a prostěradla vyperte v této teplotě, stejně tak jako lůžkoviny (pokud jsou pratelné) a potahy matrace. Vyluxování postele, matrace, vyprání potahů, lůžkovin spolehlivě roztoče zahubí. 

V zimě můžete roztoče zmrazit. Nechejte matrace a lůžkoviny v mrazech na několik hodin na balkóně a mráz roztoče spolehlivě zahubí. 

Nedejte roztočům šanci

  • Pravidelně matrace a lůžkoviny větrejte
  • Pravidelně matrace povysavejte
  • V létě matrace a lůžkoviny vystavte přímému slunečnímu svitu
  • V zimě matrace a lůžkoviny nechejte v mrazu
  • Matrace uložte na lamelové rošty, které zajistí lepší větrání a sníží vlhkost v posteli
  • Pamatujte na hygienickou životnost matrace, která je cca 7 let, po této době je ideální matraci vyměnit
  • Pravidelně perte potahy matrace na 60°C
  • Pravidelně perte také lůžkoviny (péřové nechejte vyčistit)
  • Ložnici každodenně větrejte

« zpět na seznam článků

Aktuality

21.07 2023

Novinky pro rok 2023

Za prvé: Jak jste si všimli, tak jsme výrazně snížili ceny výrobků, konkrétně postelové rošty. Nabídku jsme mírně zjednodušili, oblíbené produkty slevnili a navíc jsme připravili nové kolekce roštů. Už teď v nabídce naleznete laťové rošty BASIC a LUX za opravdu zajímavé ceny. Nově jsme pak pro náročné zákazníky připravili speciální kolekci PANTER, ale o tom vše ještě v jiných článcích...

08.02 2023

Ideálním řešením spaní do malých interiérů je rozkládací postel Duovita

Rozkládací postel Duovita představuje řešení spaní do malých interiérů. Ve dne plní postel funkci sedačky a v noci po roztažení poslouží jako plnohodnotné dvojlůžko.

05.10 2022

Dřevěná postel Lavana

Podzimní novinkou výrobce Ahorn je dvoulůžková postel z masivu Lavana. Pokud hledáte kvalitní masivní postel vyrobenou z masivu, je postel Lavana určena právě Vám.