Deset tipů, díky kterým vaše matrace vydrží déle
Pravidelná údržba matrace není nic složitého a právě díky pravidelné péči o matraci a dodržení několika jednoduchých zásad stačí, aby Vám matrace dobře sloužila několik let.
1. Položte matraci na kvalitní lamelový rošt
Lamelový rošt je základním předpokladem nejen dlouhé životnosti matrace, ale také kvalitního spánku. Kvalitní rošt s pružnými lamelami poskytne matraci ideální oporu, díky které je tělo v ortopedicky správné poloze a také zabrání vzniku vyboulenin nebo nerovností matrace.
2. Matraci pravidelně otáčejte
Matrace v posteli otočte alespoň několikrát ročně. Předejdete tím proležení matrace na nejvíce exponovaných místech a zamezíte také nadměrnému propocení. Matraci otáčejte nejen ze spodní strany na horní, ale přehazujte také stranu hlavy a nohou.
3. Matrace musí dýchat
Kvalitní lamelové rošty poskytnou matraci nejen oporu, ale umožní jí také dýchat. Moderní matrace sice bývají velmi dobře větratelné a rychle odvádí vlhkost, položení na neprodyšnou podložku či desku však může v krajním případě vést až k zapaření a plísním.
4. Důkladné větrání ložnice
Matraci prospívá také důkladné větrání ložnice. Je důležité ložnici pravidelně a důkladně vyvětrat minimálně jednou denně. Ještě větší pozornost větrání je třeba věnovat v novostavbách, ve kterých je vysoká vlhkost vzduchu a bez pravidelného větrání může docházet k rosení oken, vzniku vlhkosti a plísní v místnosti. Navíc ve vyvětrané místnosti je spánek kvalitnější a usínání snazší než v místnosti přetopené. Ideální teplota v ložnici by se měla pohybovat mezi 18-21oC.
5. Snímatelný potah matrace
Má vaše matrace snímatelný a pratelný potah alespoň na 60°? Pokud ne, rychle si jej pořiďte. Potah chrání matraci před znečištění (zvlášť, pokud v posteli rádi snídáte), pravidelným praním také zredukujete populaci roztočů. Některé typy potahů se speciálními úpravami také růstu mikroorganismů přímo brání.
6. Používejte chrániče matrací
Na vrchní část matrace je ideální použít chránič matrace, který prodlužuje životnost potahu matrace. Případné znečištění potahu zachytí chránič, který poté jednoduše vyperete v pračce. Chránič matrace zvyšuje hygienu lůžka.
7. Vyvarujte se prudkých nárazů a nadměrné zátěži
Skoky do postele nebo divoké hry dětí neprospívají matraci ani roštu. Stejně tak nedoporučujeme na matraci odkládat těžké předměty, jádro matrace by se mohlo nenávratně zdeformovat.
8. Když je třeba, vyčistěte ji
I samotná matrace se dá čistit. Jen je třeba dvojnásob pečlivě dodržovat pokyny výrobce a nepoužívat agresivní chemická čistidla. Matraci také pomůže občasné vysátí vysavačem.
9. Dodržujte doporučení výrobce
Dostali jste k matraci letáček s pokyny k údržbě? Pokud ne, vyžádejte si informace dodatečně. Výrobce přesně ví, jak nejlépe matraci čistit a udržovat tak, aby vydržela, a abyste ji v dobré víře nepoškodili.
10. Při nákupu se neřiďte pouze cenou
Peníze ušetřené při nákupu matrace se mohou ve výsledku prodražit. Levnější matrace jsou vyrobené z levnějšího materiálu, který nevydrží tak dlouho jako materiál kvalitnější. Takže levněji koupená matrace Vám ve výsledku vydrží třeba polovinu doby, co matrace o něco dražší. I při nákupu matrace tedy platí: „Nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci“.
A to je vše. Věříme, že vám bude matrace dělat radost mnoho let, a až přece jen dojde na konec své životnosti, nepřesouvejte ji do dětského pokoje či na chatu – své si odsloužila a zdravý spánek si zasloužíme všichni.
Chránič matrace prodlouží životnost matrace |
Kvalitní matrace vydrží déle než ta levná |
Větrání matrace je důležité |