ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Deset tipů, díky kterým vaše matrace vydrží déle

Pravidelná údržba matrace není nic složitého a právě díky pravidelné péči o matraci a dodržení několika jednoduchých zásad stačí, aby Vám matrace dobře sloužila několik let.

1. Položte matraci na kvalitní lamelový rošt

Lamelový rošt je základním předpokladem nejen dlouhé životnosti matrace, ale také kvalitního spánku. Kvalitní rošt s pružnými lamelami poskytne matraci ideální oporu, díky které je tělo v ortopedicky správné poloze a také zabrání vzniku vyboulenin nebo nerovností matrace.

2. Matraci pravidelně otáčejte

Matrace v posteli otočte alespoň několikrát ročně. Předejdete tím proležení matrace na nejvíce exponovaných místech a zamezíte také nadměrnému propocení. Matraci otáčejte nejen ze spodní strany na horní, ale přehazujte také stranu hlavy a nohou.

3. Matrace musí dýchat

Kvalitní lamelové rošty poskytnou matraci nejen oporu, ale umožní jí také dýchat. Moderní matrace sice bývají velmi dobře větratelné a rychle odvádí vlhkost, položení na neprodyšnou podložku či desku však může v krajním případě vést až k zapaření a plísním.

4. Důkladné větrání ložnice

Matraci prospívá také důkladné větrání ložnice. Je důležité ložnici pravidelně a důkladně vyvětrat minimálně jednou denně. Ještě větší pozornost větrání je třeba věnovat v novostavbách, ve kterých je vysoká vlhkost vzduchu a bez pravidelného větrání může docházet k rosení oken, vzniku vlhkosti a plísní v místnosti. Navíc ve vyvětrané místnosti je spánek kvalitnější a usínání snazší než v místnosti přetopené. Ideální teplota v ložnici by se měla pohybovat mezi 18-21oC.

5. Snímatelný potah matrace

Má vaše matrace snímatelný a pratelný potah alespoň na 60°? Pokud ne, rychle si jej pořiďte. Potah chrání matraci před znečištění (zvlášť, pokud v posteli rádi snídáte), pravidelným praním také zredukujete populaci roztočů. Některé typy potahů se speciálními úpravami také růstu mikroorganismů přímo brání.

6. Používejte chrániče matrací

Na vrchní část matrace je ideální použít chránič matrace, který prodlužuje životnost potahu matrace. Případné znečištění potahu zachytí chránič, který poté jednoduše vyperete v pračce. Chránič matrace zvyšuje hygienu lůžka.

7. Vyvarujte se prudkých nárazů a nadměrné zátěži

Skoky do postele nebo divoké hry dětí neprospívají matraci ani roštu. Stejně tak nedoporučujeme na matraci odkládat těžké předměty, jádro matrace by se mohlo nenávratně zdeformovat.

8. Když je třeba, vyčistěte ji

I samotná matrace se dá čistit. Jen je třeba dvojnásob pečlivě dodržovat pokyny výrobce a nepoužívat agresivní chemická čistidla. Matraci také pomůže občasné vysátí vysavačem.

9. Dodržujte doporučení výrobce

Dostali jste k matraci letáček s pokyny k údržbě? Pokud ne, vyžádejte si informace dodatečně. Výrobce přesně ví, jak nejlépe matraci čistit a udržovat tak, aby vydržela, a abyste ji v dobré víře nepoškodili.

10. Při nákupu se neřiďte pouze cenou

Peníze ušetřené při nákupu matrace se mohou ve výsledku prodražit. Levnější matrace jsou vyrobené z levnějšího materiálu, který nevydrží tak dlouho jako materiál kvalitnější. Takže levněji koupená matrace Vám ve výsledku vydrží třeba polovinu doby, co matrace o něco dražší. I při nákupu matrace tedy platí: „Nejsme tak bohatí, abychom mohli kupovat levné věci“.

A to je vše. Věříme, že vám bude matrace dělat radost mnoho let, a až přece jen dojde na konec své životnosti, nepřesouvejte ji do dětského pokoje či na chatu – své si odsloužila a zdravý spánek si zasloužíme všichni.

Chránič matrace prodlouží životnost matrace
Chránič matrace prodlouží životnost matrace
Kvalitní matrace vydrží déle než ta levná
Kvalitní matrace vydrží déle než ta levná
Větrání matrace je důležité
Větrání matrace je důležité

« zpět na seznam článků

Aktuality

08.02 2023

Ideálním řešením spaní do malých interiérů je rozkládací postel Duovita

Rozkládací postel Duovita představuje řešení spaní do malých interiérů. Ve dne plní postel funkci sedačky a v noci po roztažení poslouží jako plnohodnotné dvojlůžko.

05.10 2022

Dřevěná postel Lavana

Podzimní novinkou výrobce Ahorn je dvoulůžková postel z masivu Lavana. Pokud hledáte kvalitní masivní postel vyrobenou z masivu, je postel Lavana určena právě Vám.

07.09 2021

Našeptávač platných adres

Velmi si vážíme vaší přízně a důvěry a je pro nás velkým závazkem vám nabízet služby, které vám zlepší radost z nakupování v našem e-shopu. Proto jsme do našeho e-shopu Rosty.cz implementovali "Aktuální našeptávač platných adres". Věříme, že vám tato služba zlepší zadávání adres a hlavně kontrolu platné adresy.