ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jak opravit vrzající postel

Někteří z vás to možná znají. Večer si chcete po celodenním shonu lehnout a odpočinout si, ale nemůžete usnout, protože vás ruší „vrzající postel“, která se ozve při každém sebemenším otočení. Vrzání postele není nic příjemného. Přitom řešení může být někdy velmi jednoduché až banální. Velmi často totiž nevrže ani samotná postel.

Vrzání postele se může objevit jak u nové postele, tak po několika měsících či letech používání. Příčiny vrzání mohou být různé. Nejprve zjistěte, zda nevrže rošt postele. Zní to možná příliš jednoduše, avšak naše zkušenost je takové, že až u poloviny „vrzajících postelí“ se jedná vlastně o vrzající lamelové rošty. Proto je nejprve nutné vyloučit, zda nevrže právě rošt.

Vrzající lamelový rošt

Na lamelových roštech bývají v bederní oblasti umělohmotné posuvné jezdce. Někdy se stane, že se jezdce časem posunou úplně k sobě a potom vržou o sebe, popřípadě vržou uvoněné lamely. Proto nejprve zkontrolujte tyto jezdce a případně je dejte od sebe. Zní to možná příliš jednoduše, ale i stímto jsme se již několikrát setkali a takováto maličkost dokázala vyřešit problém s vrzající postelí.

Dále u starších nebo používaných roštů mohou vrzat "patky" lamel, případně patky mohou být praské. V tomto případě je nutné vyměnit vadnou patku nebo stačí konce lamel (ta část, která je vložena do gumové patky) potřít suchým mýdlem.

V případě, že máte pouze rošt laťový, zkontrolujte, zda se latě nepohly k sobě a nedřou vzájemně o sebe.

Další velkou část „vrzajících postelí“ tvoří případy, kdy se odírají dřevěné části vzájemně o sebe. Nejčastěji tedy lamelový rošt a rám postele. V tomto případě pomůže, když místa tření podlepíte měkkou páskou, můžete použít různá těsnění do oken, pásku na koberce nebo samolepící měkkou molitanovou pásku, kterou koupíte v každém železářství. Je nutné podlepit místa, kde dochází k tření roštu s postelí, tedy dřeva a dřeva.

Uvolněné spoje postele

U každé postele je nutné čas od času, ideálně tak jednou za půl roku, dotáhnout všechny spoje. Užíváním může dojít k uvolnění šroubků a proto povolená postel může vrzat. Uvolněné mohou být také bočnice, na kterých je uvolněn rošt.

Léty užívání se může stát u měkčího dřeva jako je borovice, že se otvory pro šrouby opotřebují a je nutné vyměnit šrouby za větší, které budou v posteli držet.

Kovové držáky lamelového roštu ve tvaru písmene "L"

U některých postelí jsou použité nastavitelné kovové držáky ve tvalu písmene "L", které drží lamelové rošty. Zaznamenali jsme ve výjimečných případech, že kovové "Lka" vykazují zvuk podobný vrzání, zde stačí "Lka" dotáhnout šroubky držící toto kování nebo v případě deformace (ohnutí) "Lka" vyměnit.

Ostatní možnosti hluku postele

Nepříjemný hluk postele může také způsobovat přeplněný úložný prostor postele. Někdy lidé do úložných prostor vkládají předměty, na které úložný prostor nebyl zamýšlen. Úložný prostor je určen pro lůžkoviny, pokud je přeplněn těžkými předměty, je nutné je z něj odstranit.

Příčinou nepříjemných zvuků může být také nerovné podloží nebo hladká podlaha, po které postel může klouzat. Pomůže vyrovnání nerovností podlahy podložením nožky postele a podlepení nožek postele protikluzovým filcem.

Další zaznamenaná vrzání byla způsobená volnou dřevěnou podlahou pod postelí, ale s tím postel nemá opravdu nic společného :-).

Pár rad na závěr

Hlavním předpokladem toho, aby postel nevrzala je její správná montáž hned po nákupu. Postel musí stát v rovině, všechny šrouby musí být dotaženy. Případné nerovnosti podlahy je nutné vyrovnat. Manželské postele mají také pátou, případně šestou nohu (uprostřed postele), pokud by došlo k uvolnění těchto nožek, ne nutné je opět dát do správné polohy.

Ať již máte postele z masivu, čalouněné postele, kovové postele nebo postel z dřevotřísky, je nutné nejméně jednou za rok dotáhnout všechny šrouby, případně spoje potřít jemně olejem nebo silikonovým sprejem. Předejdete tím případnému vrzání postele.

Důležitá informace závěrem, vrzání postele je většinou důsledek používání postele zákazníkem a pojem "vrzání" je velmi všeobecný, proto tuhle "závadu" nelze reklamovat. Reklamovat lze pouze konkrétní výrobek s přesným označením závady. 99,9% vrzání postele si zákazníci odstraní vždy sami pomocí správné údržby postele. 

 

Jezdce roštu jsou častou příčinou vrzání
Jezdce roštu jsou častou příčinou vrzání
Pravidelná údržba postele je prevencí proti vrzání
Pravidelná údržba postele je prevencí proti vrzání
Častou příčinou vrzání postele je lamelový rošt
Častou příčinou vrzání postele je lamelový rošt

« zpět na seznam článků

Aktuality

08.02 2023

Ideálním řešením spaní do malých interiérů je rozkládací postel Duovita

Rozkládací postel Duovita představuje řešení spaní do malých interiérů. Ve dne plní postel funkci sedačky a v noci po roztažení poslouží jako plnohodnotné dvojlůžko.

05.10 2022

Dřevěná postel Lavana

Podzimní novinkou výrobce Ahorn je dvoulůžková postel z masivu Lavana. Pokud hledáte kvalitní masivní postel vyrobenou z masivu, je postel Lavana určena právě Vám.

07.09 2021

Našeptávač platných adres

Velmi si vážíme vaší přízně a důvěry a je pro nás velkým závazkem vám nabízet služby, které vám zlepší radost z nakupování v našem e-shopu. Proto jsme do našeho e-shopu Rosty.cz implementovali "Aktuální našeptávač platných adres". Věříme, že vám tato služba zlepší zadávání adres a hlavně kontrolu platné adresy.