ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Jak vybrat postel

Při výběru postele je důležité, pro koho postel kupujete a k čemu bude sloužit. Jiné požadavky jsou kladeny na postel pro děti, na manželskou postel, postel do garsoniéry, která zároveň slouží jako sedačka nebo na postel do pokoje pro hosty či postel na chatu a chalupu.

Manželská postel

Nejvíce pozornosti určitě věnujeme nákupu manželské postele, která je nejdůležitějším prvkem ložnice a základem pro zdravý a pohodlný spánek. Z průzkumů provedenými v zahraničí i v Čechách vyplývá, že průměrná rodina si koupí za svůj život 2-3 manželské postele. U první postele se zaměřujeme především na co nejnižší cenu a teprve až u druhé nebo u třetí postele je pro nás nejdůležitější kvalita a provedení postele.

Standardní rozměr manželské postele je 180x200cm nebo 160x200cm. Ideální šíře pro jednoho spáče je 90 cm, velikost postele však závisí také na velikosti ložnice a proto ne do každé ložnice se vejde postel v rozměru 180x200cm. Na délku by měla mít postel o 20cm více než je výška člověka. Pokud patříte mezi vyšší jedince, doporučuje se postel v prodloužené délce 210 a 220 cm.

Ideální výška lehací plochy postele je 45-55 cm. U starších osob může být tato výška i vyšší (cca 60 cm), aby se jim lépe vstávalo a uléhalo na postel. Výšku lehací plochy postele ovlivňuje nejen samotná postel, ale také zvolený rošt a matrace.

Materiál postele

Výběr postelí na trhu je široký, k dostání jsou postele dřevěné, postele z laminátu, kovové postele nebo postele čalouněné. Výběr záleží na vašich osobních preferencích a samozřejmě také na financích.

Dřevěné postele

Dřevěné postele neboli postele z masivu patří stále mezi velmi oblíbené postele. Nejčastěji jsou postele vyrobeny z bukového masivu, dubového masivu nebo levnějšího borovicového masivu.

Levnější borovicové postele najdete snad v každé domácnosti, většinou slouží jako levnější postele pro děti. U těchto postelí však musíte počítat s tím, že borovice vlivem slunečního světla ztmavne (změní barvu) a nepůsobí moc esteticky pěkně.

Naproti tomu postele z kvalitního bukového nebo dubového masivu vám budou sloužit opravdu řadu let. Cena bukových a dubových postelí je proto o něco vyšší, ale tyto postle jsou zase více kvalitní a mají dlouhou životnost.

Čalouněné postele

V posledních dvou letech jsou stále oblíbenější postele čalouněné a to především moderní postele z textilní nebo pravé kůže. Velmi oblíbené jsou čalouněné postele v bílé, béžové nebo černé barvě.

Postele z lamina

Postele z lamina jsou velmi moderní postele s širokým výběrem barevného provedení. Lamino je dřevotřísková deska na povrchu s folií imitující dřeviny. Laminátová postel nabízí velmi výhodnou cenu a vysokou kvalitu, u postelí je široký výběr barevného provedení.

 

Postele s úložným prostorem

Postele s úložným prostorem patří mezi velmi žádané. Pořizují si je nejen lidé do menších bytů, ale i do rodinných domků, protože úložných prostorů není nikdy dost. Úložný prostor pod postelí může být napevno zabudovaný do postele a dostanete se do něj zvednutím roštu nebo může být úložný prostor jako šuplík, který vysunete zboku nebo zespodu postele.

Postel pro děti

Když dítě odroste z postýlky a pořizujete mu první postel, je lepší hned koupit jednolůžko v rozměru 90x200 cm. Děti rostou velmi rychle a je zbytečné kupovat nějaký mezistupeň. Často lidé pro děti kupují levnější borovicové postele, pokud chcete dítěti dopřát moderní pokojíček, zvolte raději postel z lamina. Jsou cenově dostupné, mají delší životnost a jsou pěkné a moderní. Pokud to umožňuje rozměr dětského pokoje, můžete pořídit pro dítě také postel v rozměru 120x200 cm nebo 140x200 cm a dopřát mu větší pohodlí.

Rozkládací postel

Rozkládací postel je vhodná do garsonier nebo pokojů pro hosty. Postel ve složené podobě slouží jako sedačka a když ji rozložíte, můžete na ni pohodlně spát.

Postel na chatu a chalupu

Na chatu a chalupu většinou odvážíme staré zařízení domácnosti. Jako postel na chatu nám určitě postačí levnější borovicová postel, v tomto případě určitě nebudeme řešit estetickou stránku postele, ale především co nejlevnější cenu.

Dubová postel
Dubová postel
Dřevěná postel
Dřevěná postel
Čalouněná postel
Čalouněná postel
Rozkládací postel
Rozkládací postel
Postel s bočním úložným prostorem
Postel s bočním úložným prostorem
Dětská postel
Dětská postel

« zpět na seznam článků

Aktuality

08.02 2023

Ideálním řešením spaní do malých interiérů je rozkládací postel Duovita

Rozkládací postel Duovita představuje řešení spaní do malých interiérů. Ve dne plní postel funkci sedačky a v noci po roztažení poslouží jako plnohodnotné dvojlůžko.

05.10 2022

Dřevěná postel Lavana

Podzimní novinkou výrobce Ahorn je dvoulůžková postel z masivu Lavana. Pokud hledáte kvalitní masivní postel vyrobenou z masivu, je postel Lavana určena právě Vám.

07.09 2021

Našeptávač platných adres

Velmi si vážíme vaší přízně a důvěry a je pro nás velkým závazkem vám nabízet služby, které vám zlepší radost z nakupování v našem e-shopu. Proto jsme do našeho e-shopu Rosty.cz implementovali "Aktuální našeptávač platných adres". Věříme, že vám tato služba zlepší zadávání adres a hlavně kontrolu platné adresy.