ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Hubnutí ve spánku - výmysl či realita?

Hubnutí ve spánku - zní to jako pohádka, však? Přitom ale nejde o žádný výmysl nebo vtip. Hubnout ve spánku se totiž opravdu dá.

Spánek je důležitý i pro hubnutí

Šidit spánek se skutečně nevyplácí. Nejenže nám spánek přidává na kráse, ale je vědecky dokázáno, že dostatek spánku přispívá k udržení optimální hmotnosti a je prevencí proti tloustnutí. Možná jste i na sobě postřehli, že pokud se dobře nevyspíte, následující den vás jaksi nic pořádně nezasytí a tedy sníte toho víc.

Vliv délky spánku na náš apetit mají na svědomí zejména dva hormony - leptin a ghrelin. Když málo spíme, dochází ke snížení hladiny leptinu a zvýšení hladiny ghrelinu, který v nás vyvolává častější chuť na jídlo. Platí také, že ženy, které spí málo (méně než 7 hodin denně), mají větší pravděpodobnost, že je bude trápit nadváha.

Ale jak zhubnout ve spánku?

Pokud nechcete zbytečně přibírat, už víte, že byste měli mít dostatek spánku - optimum je asi 8 hodin. No ve spánku se dá i zhubnout. No třeba vědět využít procesy, které v našem těle v noci probíhají. Na takovém principu je založena i dieta německého odborníka na výživu Detlef Pape (známá také jako "Tha Pape Diet", tedy dieta podle PAPE). A o co tedy jde?

Zjednodušeně by se dalo říci, že tato dieta je založena na konzumaci jídel s vyšším obsahem sacharidů pouze v dopoledních hodinách, přičemž na oběd nebo minimálně na večeři si dopřejete bílkovinné jídla. Tato dieta počítá s třemi hlavními jídly (tedy snídaně, oběd a večeře) a mezi nimi lze pít pouze čistou vodu nebo čaj bez cukru.

Jde o inzulín

Podle odborníka Detlef Pape dochází ve spánku působením růstového hormonu ke spalování energie. Pokud si však dopřejeme jídla bohatá na sacharidy před spaním, zvýší se hladina inzulínu, a to naruší proces spalování energie, respektive ho oddálí. Tři jídla za den bez "zobání" mezi těmito hlavními jídly nedoporučuje také z důvodu, aby zbytečně nedocházelo k vylučování inzulinu a aby bylo spalování kalorií intenzivněji.

Přesto, že Pape dieta má mnoho stoupenců, mnoho odborníků se k ní staví negativně. V každém případě je tato dieta poměrně mírná a určitě méně škodlivá než mnohé jiné drastické způsoby hubnutí.


« zpět na seznam článků

Aktuality

08.02 2023

Ideálním řešením spaní do malých interiérů je rozkládací postel Duovita

Rozkládací postel Duovita představuje řešení spaní do malých interiérů. Ve dne plní postel funkci sedačky a v noci po roztažení poslouží jako plnohodnotné dvojlůžko.

05.10 2022

Dřevěná postel Lavana

Podzimní novinkou výrobce Ahorn je dvoulůžková postel z masivu Lavana. Pokud hledáte kvalitní masivní postel vyrobenou z masivu, je postel Lavana určena právě Vám.

07.09 2021

Našeptávač platných adres

Velmi si vážíme vaší přízně a důvěry a je pro nás velkým závazkem vám nabízet služby, které vám zlepší radost z nakupování v našem e-shopu. Proto jsme do našeho e-shopu Rosty.cz implementovali "Aktuální našeptávač platných adres". Věříme, že vám tato služba zlepší zadávání adres a hlavně kontrolu platné adresy.