ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Hubnutí ve spánku - výmysl či realita?

Hubnutí ve spánku - zní to jako pohádka, však? Přitom ale nejde o žádný výmysl nebo vtip. Hubnout ve spánku se totiž opravdu dá.

Spánek je důležitý i pro hubnutí

Šidit spánek se skutečně nevyplácí. Nejenže nám spánek přidává na kráse, ale je vědecky dokázáno, že dostatek spánku přispívá k udržení optimální hmotnosti a je prevencí proti tloustnutí. Možná jste i na sobě postřehli, že pokud se dobře nevyspíte, následující den vás jaksi nic pořádně nezasytí a tedy sníte toho víc.

Vliv délky spánku na náš apetit mají na svědomí zejména dva hormony - leptin a ghrelin. Když málo spíme, dochází ke snížení hladiny leptinu a zvýšení hladiny ghrelinu, který v nás vyvolává častější chuť na jídlo. Platí také, že ženy, které spí málo (méně než 7 hodin denně), mají větší pravděpodobnost, že je bude trápit nadváha.

Ale jak zhubnout ve spánku?

Pokud nechcete zbytečně přibírat, už víte, že byste měli mít dostatek spánku - optimum je asi 8 hodin. No ve spánku se dá i zhubnout. No třeba vědět využít procesy, které v našem těle v noci probíhají. Na takovém principu je založena i dieta německého odborníka na výživu Detlef Pape (známá také jako "Tha Pape Diet", tedy dieta podle PAPE). A o co tedy jde?

Zjednodušeně by se dalo říci, že tato dieta je založena na konzumaci jídel s vyšším obsahem sacharidů pouze v dopoledních hodinách, přičemž na oběd nebo minimálně na večeři si dopřejete bílkovinné jídla. Tato dieta počítá s třemi hlavními jídly (tedy snídaně, oběd a večeře) a mezi nimi lze pít pouze čistou vodu nebo čaj bez cukru.

Jde o inzulín

Podle odborníka Detlef Pape dochází ve spánku působením růstového hormonu ke spalování energie. Pokud si však dopřejeme jídla bohatá na sacharidy před spaním, zvýší se hladina inzulínu, a to naruší proces spalování energie, respektive ho oddálí. Tři jídla za den bez "zobání" mezi těmito hlavními jídly nedoporučuje také z důvodu, aby zbytečně nedocházelo k vylučování inzulinu a aby bylo spalování kalorií intenzivněji.

Přesto, že Pape dieta má mnoho stoupenců, mnoho odborníků se k ní staví negativně. V každém případě je tato dieta poměrně mírná a určitě méně škodlivá než mnohé jiné drastické způsoby hubnutí.


« zpět na seznam článků

Aktuality

21.07 2023

Novinky pro rok 2023

Za prvé: Jak jste si všimli, tak jsme výrazně snížili ceny výrobků, konkrétně postelové rošty. Nabídku jsme mírně zjednodušili, oblíbené produkty slevnili a navíc jsme připravili nové kolekce roštů. Už teď v nabídce naleznete laťové rošty BASIC a LUX za opravdu zajímavé ceny. Nově jsme pak pro náročné zákazníky připravili speciální kolekci PANTER, ale o tom vše ještě v jiných článcích...

08.02 2023

Ideálním řešením spaní do malých interiérů je rozkládací postel Duovita

Rozkládací postel Duovita představuje řešení spaní do malých interiérů. Ve dne plní postel funkci sedačky a v noci po roztažení poslouží jako plnohodnotné dvojlůžko.

05.10 2022

Dřevěná postel Lavana

Podzimní novinkou výrobce Ahorn je dvoulůžková postel z masivu Lavana. Pokud hledáte kvalitní masivní postel vyrobenou z masivu, je postel Lavana určena právě Vám.