Moderní ložnice
Základem ložnice je postel
Nejdůležitější součástí každé ložnice je postel. V posteli trávíme každý z nás v průměru 8 hodin denně, tedy 1/3 života. Dospělý člověk potřebuje pro kvalitní spánek šíři minimálně 70 až 80 cm a více, manželská postel by měla být široká minimálně 150 cm, lépe však 160 cm a více. Při výběru délky postele je vhodné přičíst k výšce člověka přibližně 30 cm. Pak nebudete narážet hlavou do zdi nebo do čela lůžka ani vaše nohy nezůstanou odkryté viset ve vzduchu.
Zajímavý psychologický efekt poskytuje čelo postele umístěné za hlavou. Hlava spočívá za bariérou tvořenou čelem postele, což lidem dodává pocit bezpečí. Postele se prodávají také se spodním čelem, které však nemusejí všem lidem vyhovovat.
Jako materiál postele je vhodné přírodní dřevo, ke kterému lidé tíhnou už tisíce let. Dřevo, jako přírodní materiál, je do ložnice ideální, protože místnosti dodá příznivé klima. Pokud zvolíte kvalitní bukovou nebo dubovou postel, bude vám sloužit celé generace.
Oblíbené jsou také kovové postele, které však někdy působí příliš studeně a tvrdě, což odpovídá povaze kovu. Tvrdost a chlad je potom vhodné doplnit teplými a měkkými barvami a materiály.
Trendem poslední doby jsou postele kožené. Jedná se o luxusní postele vhodné do moderních a designových prostorů, ale také do klasické ložnice, pokud vhodně zvolíte doplňky. Výhodou kožené postele je to, že se ve spánku neuhodíte do tvrdého čela nebo do rohu postele, protože čelo i rohy postele jsou kožené.
Matrace a lamelové rošty jsou základem kvalitního spánku
Samotnou postel většinou vybíráme podle estetického cítění. Avšak nezbytnou součástí postele jsou také lamelové rošty a matrace, které právě nejvíce ovlivní samotnou kvalitu spánku. Lamelové rošty zajišťují odvětrávání matrace, navíc také matraci odpružují a tím zvyšují komfort spánku. Pokud rádi čtete, oceníte jistě motorové rošty, díky kterým si můžete pohodlně upravit polohu roštu až do sedu. Motorové rošty dnes nejsou žádným přepychem, ale čím dál více se stávají standardním vybavením postele. Stále více lidí si chce po celodenním pracovním shonu dopřád nerušený odpočinek a pohodlí, které motorové rošty poskytují.
Základem kvalitního spánku je ortopedická matrace. Do manželské postele je vhodnější koupit dvě samostatné matrace než jednu velkou. Každá matrace by měla respektovat individuální hmotnost spícího a jeho nároky na tvrdost lůžka. U dvou oddělených matrací se s partnerem při spánku nerušíte, obě matrace můžete navíc během jejich užívání otáčet, čímž prodlužujete jejich životnost.
Barvy pro klidný spánek
Barvy a světlo jsou základními nástroji tvorby každého interiéru. Každá místnost má svou funkci a tomu odpovídá i barevné řešení. V ložnici si máte odpočinout. Potřebujete se pohodlně a v souladu se zdavotními parametry lůžka dobře vyspat, k tomu ale musíte napřed usnout a pak by vás nemělo nic budit. Najednou je tady celá řada podmínek pro příjemný a odpovídajícím způsobem hluboký spánek.
Pomocí barev bude rozhodně vhodné vytvářet v ložnici spíše teplý než studený dojem, spíše dojem měkký a klidný než tvrdý a dramatický. Pokud Vám vyhovují třeba bílá nebo modrá, tedy barvy studené, zkuste je kombinovat s detaily v barvách teplých. Těmi jsou zejména odstíny hnědé, žluté a červené. Docílíte tak vyváženého stavu. Vašim cílem je navodit v ložnici klidový stav, ve kterém se příjmně usíná.
Ložnice není skladiště
Pro správné fungování ložnice je rozhodující také její dispozice, tedy zjednodušeně řečeno rozmístění nábytku a uspořádání všech zařizovacích předmětů, které se v ložnici nacházejí, postel, noční stolky a úložné prostory pro lůžkoviny a další předměty. Bohužel se často stává, že ložnice slouží často jako skladiště. Hromadí se v ní předměty, na nichž ulpívá prach, a které komplikují snadnou a důkladnou údržbu zdravého klimatu v místnosti. Pokud v ložnici potřebujete větší množství úložných prostorů, je vhodné volit uzavíratelné skříně schopné pojmout vše, co se vám jinam nevejde. Ložnice se bude lépe uklízet a při úklidu nemusíte stěhovat lyže, kufry z pod postele, abyste se vysavačem dostali do všech koutů.
Prach, roztoči a jiné alergeny nejsou vhodnou společností pro klidný spánek. Zatěžují sliznice a komplikují dýchání. Ložnice sloutí odpočinku a odpočívat má nejen tělo, ale i mozek. Proto do postele nepatří ani takové předměty jako televize či počítač. Ložnice je místem klidu a relaxace.